TEST běžecké čelovky LEDLENSER NEO1R

Mrkněte na recenzi naší nejlehčí běžecké čelovky LELDENSR NEO1R z pera našeho ambasadora ultramaratonce Reného Kujana!

Běžecká čelovka Ledlenser NEO 1R – malý prcek pro velké výkony

Když nějakou svoji řadu výrobků pojmenujete NEO, je jasné, že to bude novinka. Nejinak se tomu stalo u německého producenta svítilen, baterek, luceren a svítidel všeho druhu. Takovým benjamínkem nové řady je trpaslík s označením 1R. Odráží v sobě dva protikladné světy zároveň – jednoduchost a propracovanost, strohost a smysl pro detail. Podtrženo, sečteno: malá, lehká, a přesto dostatečně výkonná světluška pro aktivní noční dobrodruhy.

Dva režimy, dva světy osvětlení

Lehounká čelová svítilna, která se vám vejde do dlaně, oplývá nemalými výkony. Výrobce se v tomto případě držel hesla V jednoduchosti je síla a krása. NEO 1R má cirkulačně přepínací pouze dva režimy o síle světelného toku 20 a 150 lumenů. První režim je spíše o tom „být viděn“. Běžíte si někde po parku nebo v lesíku, kde je sem tam lampa veřejného osvětlení. Potřebujete díky svému světlu jen občas vidět před sebe, ale neočekává se, že by se na cestě měla vyskytnout větší překážka, než je kaluž nebo psí šrapnel. Nebo běžíte po kraji silnice a potřebujete, aby vás řidiči viděli o trochu dříve než na úrovni svých stěračů. Ideální a dostačující svit.

Druhý režim je o tom „vidět“. Pokud běžíte terénem, nevíte, co vás vepředu čeká, a chcete mít v temnotách trochu větší přehled, režim o 150 lumenech bude vaše jasná volba. Světelný tok je v podstatě dostačující třeba i pro jízdu na kole. Pro nepředvídatelné situace, kdy chcete zprudka osvětlit vetřelce z vesmíru nebo vyděsit nebohá divoká prasátka ve vašem lesejku za barákem, využijete režim Boost o 250 lumenech. Džina boostu vyvoláte frenetickým double-clickem. Silný paprsek vám pak vydrží 10 vteřin, jak řečeno, jde o nouzový prostředek.

Malá, jednoduchá, ale propracovaná

Příznivci ultralehkého vybavení ocení strohý design bez všeho zbytného a zbytečného. Tradičně oblé a oválné tvary teď nahradily strohé, účelné pravoúhlé linie. Kompaktní pouzdro nese jedno široké ovládací tlačítko (možno obsluhovat i v rukavicích) a nezbytnou kontrolku stavu nabití integrovaného akumulátoru. Čelní strana je průhledná a nechává nám nahlédnout do tajů elektroniky svítilny v kompaktním bloku s reflektorem. Ten kombinuje výhody bodového světla a rozptylky. Celý bloček je ve své odlehčené základně samozřejmě naklápěcí, a to v rozsahu přibližně 0-45°. Základnu na čele přidržují dvě futuristicky vyhlížející gumičky doplněné o pružnou tenkou čelenku se dvěma reflexními okraji a rubovou částí uzpůsobenou k odvádění potu. Estéti možná ve strohém designu objeví u funkčních částí i nenápadné náznaky loga výrobce. Jedinci a jedinky z čeledi barvoladivých mohou v obchodě volit mezi třemi barvami čelovky – modrou, černou a limetkovou.

Červený trpaslík, rudá záře nad čelem

Při běhání asi úplně neoceníte doplňkové červené světlo, ale já jsem jeho velkým příznivcem. Jednak nám dává třeba ve skupině běžců možnosti zároveň svítit a na krátkou vzdálenost něco vidět, ale nikoho při tom nepříjemně neosvětlovat, neoslepovat. Červeného trpaslíka využijete třeba i jako nouzové koncové světlo, když se pohybujete ve skupině po silnici nebo jako zadní nouzovku na kole. Červený režim je taky nejméně náročný na baterii, takže vydrží opravdu dlouho, nejdéle ze všech.

Zázraky elektroniky

Samozřejmostí je elektronický přepravní zámek. Při vypnutém světle prostě podržíte tlačítko, dokud na vás čelovka nezamrká (2x krátce blikne). Opačný postup pak vede k odemčení. Mrkání své nové čelovky můžete zažít ještě v dalších případech, a to když vám dochází baterka (to ale můžete zjistit i ihned po aktivaci čelovky dle stavové LED) nebo když se světlo přehřívá.

Dobíjení akumulátoru

Tak nějak standardní lahůdkou, na niž jsme si už u Ledlenseru zvykli, je pohodlné dobíjení. Magnetický konektor s ochranou proti přepólování, délka dobíjecího kabelu cca 120 cm, to určitě potěší. Žádné problémy s krytkami konektorů, zatékáním apod. Malinko bych ale výrobce vytahal za ucho za ten USB-C na druhém konci kabelu. Ten je dnes jakože populární, ale stará dobrá klasika je mnohem univerzálnější. Pokud doma nemáte zástrčku od Jablka nebo noťas s céčkovým výstupem, asi si moc neškrtnete. Prekérku je možné vyřešit nákupem redukce USB-C na USB-A za několik mrzkých pětek.

Odolnost je na místě

A zaprší-li, ptáte se? Nic se nestane. U běžecké čelovky se s něčím takovým počítá, takže úroveň odolnosti IP67 je odpovědí na všechny vaše problémy. (IP67 = zcela prachotěsné, voděodolné na ponor do hloubky 1 m po dobu 30 minut).

Běžecká čelovka podle mé německé precizní váhy tíhne k zemi silou na úrovni 39,5 gramu, takže na hlavě v podstatě není ani cítit. Pokud si tedy správně seštelujete pásek a neutáhnete si ho tak, že vám z důlků lezou oči jako hlemežďum a z čela vystupují žíly o průměru kabelů vysokého napětí.

Závěrečné zhodnocení, resumé, ortel...

NEO 1R využijí všichni aktivní sportovci, kteří hledí na nějaký ten gram. Jedná se o běžeckou speciálku, ale svoji službu udělá třeba i jako nouzové osvětlení na kole. A určitě na treku v horách, na trempu, při turistice nebo potulkách po zbytcích přírody využijete jak její bílé, tak i červené světlo. Na stanování je taky úplně ideální. Zcela výjimečně super je samozřejmě na pravidelné tréninky, kdy si jdete třeba na hodinu zaběhat. Po každém třetím tréninku dáte nabíjet, ale myslet na to nemusíte. Jak bylo řečeno, čelovka má hned dva způsoby, jak upozornit na blížící se black-out – s dostatečným předstihem začne „pomrkávat“ a stavová LED svým červeným světýlkem upozorní na úroveň nabití pod 25 %.

Pro ultra-manky a ultra-rumcajze se sice nehodí jako hlavní světlo kvůli výdrži silnějšího režimu, ale poslouží úplně parádně jako záložní světlo, které je na některých závodech dokonce povinné. A celá NEO 1R je lehčí než třeba jeden náhradní akumulátor 18650. Takže neváhejte. Běhejte a sviťte, dokaď můžete!

 

 

Boost:                   dosvit 80 metrů, 10 vteřin do přepnutí na nižší režim

150 lumenů:      dosvit 50 metrů, výdrž baterie 3 hodiny

20 lumenů:         dosvit 15 metrů, výdrž baterie 15 hodin

LED:                       neutrální bílá, 5700 K